• جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | Friday 09 June 2023
  • بروز رسانی شده: شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹
صفحه نخست >> روانشناسی اجتماعی تاریخ نشر: جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱

یادداشت علی ربیعی: نجواهای مهم گم شده اجتماعی در هیاهوی سیاست را بشنویم

باید الگوی گفتگوی جامعه کارگری و کارفرمایی را برای حل سایر معضلات و چالش‌ها در مسائل اجتماعی و سیاسی به کار بگیریم.

یادداشت علی ربیعی: نجواهای مهم گم شده اجتماعی در هیاهوی سیاست را بشنویم

ما اگر گفتگوی بزرگ اجتماعی بر سر مسائل مهم اجتماعی نداشته باشیم سال‌های سختی خواهیم داشت.

به گزارش باران به نقل از ایلنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتشار یک یاددشت در کانال تلگرامی خود به تشریح چالش‌های پیش‌روی نظام مزدی کشور  و نگرانی‌هایی که از پایین آمدن قدرت خرید کارگران دارد صحبت کرده است.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

شورای عالی کار برای من یکی از مهم‌ترین جلساتی است که در طول سال‌های وزارتم در آن شرکت می‌کنم. تصمیمات این شورا بر زندگی اکثر ایرانیان تاثیرات بسزایی دارد. علاوه بر کارگران بخش غیردولتی، بازنشستگان و خانواده مستمری بگیران نیز با آن مرتبط هستند.

در کنار این اهمیت، تجارب شخصی خودم در جوانی به عنوان چانه‌زن و مذاکره‌کننده کارگری، همواره به من یادآور می‌شود که طبقه اجتماعی و خاستگاه خود را هیچ‌گاه فراموش نکنم. براساس این تجارب، دنبال کردن سیاست «پیشی گرفتن مزد بر تورم»، یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که در این سال‌ها دنبال کرده‌ام.

در طول سال‌های گذشته کارگران و بازنشستگان به‌طور ملموسی قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است. امکان افزایش یکباره قدرت خرید و جبران کاستی‌ها در جریان اقتصاد کشور امکان پذیر نبود بر این مبنا سیاستی را در پیش گرفتیم که به صورت تدریجی، پایه‌های مناسبی برای قدرت خرید ایجاد کنیم.

پایین بودن قدرت خرید کارگران از چند جنبه برای ما حائز اهمیت است. از جنبه اقتصادی، اگر قدرت خرید کارگران افزایش پیدا کند، آن‌ها به عنوان بزرگ‌ترین گروه اجتماعی، به سمت مصرف کالای ایرانی روی می‌آورند و در چرخه‌ای طبیعی کارفرما‌ها هم از این روند منتفع می‌شوند.

براساس تجارب شخصی‌ام، رضایت از کار، عامل بی‌بدیلی در افزایش بهره‌وری است. علاوه بر این، افزایش قدرت خرید یک تصمیم اخلاقی نیز است وقتی قدرت خرید پایین باشد خانواده‌ها با دشواری زندگی می‌کنند که منجر به مشکلات و مسائل خانوادگی می‌شود. فارغ از جنبه‌های مزدی، مهم‌ترین نکته تفاهم امروز را این نکته می‌دانم که افزایش حقوق بیش از ۱۳۰ درصدی نسبت به تورم، محصول یک گفتگوی اجتماعی است.

وقتی از موضوعی که بزرگ‌ترین تعارض منافع را تشکیل می‌دهد، با گفتگو و چانه‌زنی می‌شود فارغ از تامین منافع صددرصدی به نقطه مشترک رسید، من فکر می‌کنم با مداومت می‌توان با گروه‌ها و جناح‌ها بر سر منافع مشترک مهم اجتماعی نیزبه تفاهم رسید.

من امروز بعد از این تصمیم فکر می‌کردم که چه قدر خوب است که ما در کشور بتوانیم «گفتگوی اجتماعی برای حل مسائل ایران امروز» را سامان بدهیم. در جلسات، حدود ۱۳۰ ساعت برای این گفتگو‌ها اختصاص یافت و با اینکه کارگران و کارفرمایان هیچ کدام به مطلوب صددرصدی خود نرسیدند ولی امضایشان را پای این تفاهم نهادند.

ما باید الگوی گفتگوی جامعه کارگری و کارفرمایی را برای حل سایر معضلات و چالش‌ها در مسائل اجتماعی و سیاسی به کار بگیریم. من به این موضوع فکر می‌کنم که ما اگر گفتگوی بزرگ اجتماعی بر سر مسائل مهم اجتماعی نداشته باشیم سال‌های سختی خواهیم داشت، ما باید نجواهای گم شده اجتماعی در صداهای مهیب سیاست را بشنویم و با هم، هم آوا شویم.

حمايت مالي درگاه پرداخت مشاوره آنلاين
گالري تصاوير