• جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | Friday 09 June 2023
  • بروز رسانی شده: شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹
صفحه نخست >> روانشناسی اجتماعی تاریخ نشر: چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۳

پیام رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز مشاوره و روانشناسی

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی به مناسبت روز مشاوره و روانشناسی تاکید کرد: زیر بنایی ترین عامل پیشرفت و تکامل جامعه، سلامت جسم، جان و روان سرمایه های انسانی است.

پیام رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز مشاوره و روانشناسی

 

 

رشد و توسعه جوامع با تغییرات پرشتاب فناوری، علوم و تکنولوژی و جاماندگی ساختارهای موجود بعنوان پیامدهای توسعه نامتوازن جامعه، تضادهای مختلفی را ایجاد و سازوکارهای مرسوم مبتنی بر روابط و فرهنگ را دستخوش تحول و پرسشهای جدیدی می نماید. که گهگاه انتقال نظام ارزشی و آرامش مربوط به آن را بخصوص برای کودکان و جوانان مشکل می سازد. مزمن شدن مسائل اجتماعی، تورم، فقدان برنامه و سیاست هماهنگ در مقابله با مسائل اجتماعی، مشکلات را مضاعف نموده، موجب می گردند هنجارهای پذیرفته شده اجتماعی نتوانند در میدان عمل جامه تحقق بپوشند.

در چنین شرایطی احساس بهروزی روانی و اجتماعی، خود کارآمدی، کفایت و شایستگی، وابستگی میان نسلی، خود شکوفایی، توانایی های بالقوه فکری و هیجانی دچار نقیصه و  ناخوشی های جدی گردیده، توانمندسازی، اصلاح و بهبود فردی و محیطی ضروری و دستیابی به آن مستلزم اجرای برنامه های هماهنگ در تمام زمینه های فردی، خانوادگی، نهادهای اجتماعی و ساختارهای کلان بوده و بایستی وضعیت عوامل و شاخصهای مربوط به رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی، آسیبهای اجتماعی، توزیع منابع و روابط مبتنی بر عدالت وسرمایه اجتماعی مورد توجه قرار گیرند. در این میان نقش و جایگاه قانونی علم روانشناسی و مشاوره در نظام سلامت کشور و مراقبت از کیان خانواده ها و نیز تاثیر بسزای خدمات مشاوره ای و روانشناختی در ارتقاء کیفیت زندگی، آرامش و  امنیت روانی اجتماعی آحاد جامعه ، در افقی بلند ترسیم و نمایان می شود.

سازمان بهزیستی کشور بعنوان متولی سلامت اجتماعی بر این باور است که زیر بنایی ترین عامل پیشرفت و تکامل جامعه، سلامت جسم، جان و روان سرمایه های انسانی آن بوده و بالندگی هر کشوری  در گرو برخورداری از انسانهای دارای سلامت روانی اجتماعی است. بر این اساس نسبت به تولیت سلامت اجتماعی با رویکرد پیشگیری، تدوین شاخصهای سلامت روانی، اجتماعی، شناخت روند تغییرات عوامل خطر و محافظ سلامت روانی اجتماعی، تدوین نظام رصد آسیبهای اجتماعی، ارائه خدمات مشاوره ای و روانشناختی به کودکان ،دانش آموزان و خانواده ها ، ارائه خدمات مشاوره ای طلاق ، حمایت های روانی اجتماعی مبتنی بر جامعه پس از حوادث و بلایا (طرح محب ) ، فعالیتهای آموزشی متعدد با هدف بهبود دانش و مهارت تخصصی ارائه دهندگان خدمات روانشناختی و مددکاری، گسترش اورژانس های اجتماعی، تلاش در جهت ارتقاء حمایتهای اجتماعی کارآمد، کاهش طلاق، اعتیادو...، تقویت مسئولیت اجتماعی و مشارکت سازمان یافته، ایجاد ظرفیتهای قانونی و اجتماعی و حمایت از تشکلهای مردمی و سازمانهای غیردولتی و ... اقدامات معطوف به هدف و مبتنی بر یافته های علمی و شواهد را مدیریت و اجرا نموده است.

در پایان ضمن تبریک روز روانشناسی به کلیه روانشناسان مجرب و مشاوران متعهد در سراسر کشور بویژه همکاران روانشناس و مشاور در ستاد بهزیستی کشور، مراکزاستانها و واحدهای تابعه و ابراز تشکر و قدردانی از اهتمام دلسوزانه این عزیزان که باتمام توان خود سعی در کاهش رنج و آلام آحاد جامعه می نمایند، امیدوارم به لطف خداوند رحمان و با تداوم و استمرار تلاشهای ایشان شاهد تثبیت ، رشد و بالندگی شاخصهای  سلامت روانی اجتماعی در سطح کشور باشیم.

حمايت مالي درگاه پرداخت مشاوره آنلاين
گالري تصاوير