• دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | Monday 16 May 2022
  • بروز رسانی شده: یکشنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰
صفحه نخست >> مددکاری اجتماعی تاریخ نشر: یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۵

دکتر آرام : سازمان بهزیستی تنها دستگاه دولتی متولی حوزه ی معلولین است

مدیر کل بهزیستی استان در دهمین جلسه شورای هماهنگی رفاه استان مازندران:

 

دکتر آرام : سازمان بهزیستی تنها دستگاه دولتی متولی حوزه ی معلولین است

دکتر آرام با بیان اینکه سازمان بهزیستی تنها دستگاه دولتی متولی حوزه ی معلولین است  تاکیدکرد: برنامه های مختلفی در این حوزه در دست اقدام است که مهم ترین آنها، توانمند سازی و ایجاد شرایط مناسب برای معلولین است تا با حفظ شان و جایگاهشان بتوانند بصورت مستقل در جامعه زندگی کنند.

دکترسید سعید آرام؛ مدیر کل بهزیستی مازندران، در دهمین جلسه شورای هماهنگی رفاه استان مازندران که با حضور مدیران کل زیر مجموعه وزارت رفاه در سالن مرکز  آموزش بهزیستی مازندران برگزار شد، با اشاره به اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که با حمایت نمایندگان مجلس استان مورد تصویب قرار گرفت گفت: این قانون دورنمای خوبی را در حوزه معلولین درنظر گرفته است و پس از تصویب توسط شورای محترم نگهبان اتفاقات خوبی رخ خواهد داد .
به گزارش  باران به نقل از روابط عمومی بهزیستی مازندران، دکتر آرام با بیان اینکه سازمان بهزیستی تنها دستگاه دولتی متولی حوزه ی معلولین است  تاکیدکرد: برنامه های مختلفی در این حوزه در دست اقدام است که مهم ترین آنها، توانمند سازی و ایجاد شرایط مناسب برای معلولین است تا با حفظ شان و جایگاهشان بتوانند بصورت مستقل در جامعه زندگی کنند.
مدیرکل بهزیستی استان افزود:مجموعه فعالیت هایی که سازمان انجام می دهد بسیار گسترده است از فعالیت های حمایتی مراقبتی گرفته تا بحث  دانش ،اشتغال و مسکن آنان که توسط سازمان پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه  حدود 50 هزار معلول در سطح استان تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند خاطرنشان کرد: بیش از 18 هزار نفر از سازمان بهزیستی مستمری ماهیانه دریافت میکنند که این مستمری از سال 96بر اساس تعداد خانوار از 150هزار تومان تا 400هزار تومان افزایش داشته است.
آرام یادآور شد:افرادی که در مراکز روزانه و یا شبانه روزی نگهداری می شوند ماهانه رقمی بالغ بر 1 میلیارد و 800 میلیون تومان از محل بودجه یارانه ارائه خدمات دریافت می کنند.
مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه افزود: بیش از 600معلول دانشگاهی مشغول تحصیل هستند و سازمان بهزیستی شهریه آنان را پرداخت میکند.
وی یکی از اقداماتی که از سال 94 شروع شده و تا پایان سال جاری به پایان می رسد را ساخت مسکن برای خانواده های دارای دو معلول عنوان و تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده 135 خانوار شهری و 128 خانوار روستایی دارای دو معلول فاقد مسکن بودند که با همکاری بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفین استان در ایام دهه فجر40 واحد نیمه کاره مهیا وتحویل داده خواهد شد.
وی افزود: بحث اشتغال نیز از دیگر مواردی است که بهزیستی پیگیر آن بوده و در سال 96 بیش از 43 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای جامعه هدف بهزیستی در نظر گرفته شده که به ازای هر مددجو 20 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کنیم .
 مدیر کل بهزیستی مازندران با شاره به پرداخت حق بیمه معلولان طی پنج سال توسط سازمان افزود: از محل هدفمند سازی معلولان برای بیش از 2 هزار معلول بیمه تامین اجتماعی پرداخت می شود.
وی با اشاره به افزایش سه برابری میزان اعتبارحوزه اشتغال جامعه هدف نسبت به سال گذشته، گفت: تا این لحظه تقریبا بیش از 90درصد اعتباراتی که از طرف بانک ها به سازمان اختصاص پیدا کرده ، جذب شده و جامعه هدف توانسته از این اعتبارات در هدف اشتغال معلولان بهره بگیرد.
دکتر آرام با تاکید بر اهمیت اورژانس اجتماعی در بحث آسیب های اجتماعی و پیشگیری از آن خاطر نشان کرد:در سال 96 بر اساس مصوبه مجلس در برنامه توسعه ششم در 6 شهرستان اورژانس اجتماعی جدید افتتاح شد و اکنون 18 شهرستان ما دارای اورژانس اجتماعی هستند .
مدیر کل بهزیستی استان مازندران یاد آور شد خط 123 تلفنی است که در هر ساعت از شبانه روز خانواده هایی که دچار آسیب باشند میتوانند با آن تماس بگیرند و علاوه بر دادن خدمات مشاوره ای رایگان در صورت نیاز مداخله حضوری نیز صورت خواهد گرفت و خدمات تخصصی ارائه خواهد شد.
وی در حوزه طلاق که به عنوان آسیب عمده در جامعه مطرح است گفت: براساس تفاهم نامه ای با قوه قضائیه در این حوزه نیز مداخلاتی صورت گرفته است و زوج می توانند قبل از تشکیل پرونده در دادگستری به مراکز مشاوره ای ما رجوع کنند و پس از ارائه خدمات مشاوره ای در صورت ضرورت به دادگاه ارجاع داده می شوند .
مدیر کل بهزیستی استان خدمات دیگر اورژانس اجتماعی را در سکونتگاه های غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین اعلام کرد و افزود: اورژانس اجتماعی در این مکانها نیز در بحث طلاق و پیشگیری از اعتیاد خدمات حمایتی ارائه میدهد.
 
سعید آرام طرح غربالگری شنوایی و بینایی مشاوره ژنتیک را از جمله فعالیت های مهم سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: با برنامه هایی که در دست اقدام داریم سعی در پیشگیری از معلولیت داریم و هر نوزادی در بدو تولد توسط غربالگران ما مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرد و اختلالات شنوایی از ابتدا پیگیری می شود البته قابل ذکر است که در سال 95حدود 70 مورد کاشت حلزون برای کودکانی که مشکل شنوایی داشته اند صورت گرفته است.
مدیر کل بهزیستی مازندران با ابراز خوشحالی از  اینکه هیچ فرزندی پشت نوبت برای کاشت حلزون وجود ندارد گفت: ضریب نفوذ ما در حوزه غربالگری شنوایی 80 درصد  می باشد.

حمايت مالي درگاه پرداخت مشاوره آنلاين
گالري تصاوير