• یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ | Sunday 05 February 2023
  • بروز رسانی شده: سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
صفحه نخست >> ورزش تاریخ نشر: جمعه ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲

مزدک میرزایی:عادل هر وقت خوب کار می‌کند به او می‌تازند!

آخرش که باید حق پخش جام‌جهانی را بخریم،خب از همین حالا بخریم

مزدک میرزایی:عادل هر وقت خوب کار می‌کند به او می‌تازند!

تیم ملی ایران در جام جهانی با تیم های پرتغال اسپانیا و مراکش همگروه شد و به نظر می رسد شاگردان کی روش کار سختی در روسیه خواهند داشت. مزدک میرزایی به همراه پیمان یوسفی در زمان قرعه کشی جام جهانی روسیه به این کشور سفر کردند و از ورزشگاه های میزبان ایران در جام جهانی دیدن کردند. او که مهمان کافه خبر بود درباره این سفر صحبت هایی انجام داد که در ادامه می خوانید:

شما به شهرهایی که تیم ملی در آنها بازی دارند سفر کردید و آنجا را چطور دیدید؟

ورزشگاه «کرستوفسکی» پترزبورگ یکی از مهمترین استادیوم های میزبان جام جهانی است و بعد از لوژنیکی و مسکو، سومین استادیوم مهم این رقابت ها است. این ورزشگاه که در اختیار تیم زنیت است، گنجایش 68 هزار و 134 نفر را دارد و در سال 2017 برای میزبانی از جام کنفدراسیون‌ها باز شد. هزینه یک میلیارد دلاری برای ساخت این ورزشگاه باعث شده تا کرستوفسکی در جمع گرانترین استادیوم‌های جهان قرار بگیرد. دیدار ایران و مراکش در این استادیوم برگزار می شود. شهر پترزبورگ همچنین بیسار شباهت به مسکو دارد و کلان شهر محسوب می شود. در این شهرهای توریستی هوادارهای تیمی مثل پرتغال و اسپانیا بیشتر حضور خواهند داشت و همچنین با توجه به ارزش ریالی ما نسبت به دلار به نظر می رسد هواداران ایرانی به سختی بتوانند به روسیه سفر کنند. اما خوبیه بازی اول این است که بازی ما با مراکش در پترزبورگ برگزار می شود و با توجه به اینکه مراکش هم از لحاظ اقتصادی شبیه ما هستند این موضوع 50-50 خواهد بود. 

فکر می کنید نسبت به نزدیکی ایران به روسیه آیا هواداران ایرانی بیشتر از جام جهانی های قبل از بازی های ایران استقبال می کنند؟

من امیدم به ایرانی های خارج از کشور است که از لحاظ مالی وضعیت بهتری دارند و بیایند تیم ملی را در سنپترزبورگ حمایت کنند. این شهر استادیوم بسیار مجهز و مدرنی دارد که سقف آن بسته خواهد شد و جزو گران ترین استادیوم های جهان است. همچنین چمن این استادیوم بسیار عجیب است و می گویند سه لایه ست که هر زمان می توانند آن را عوض کنند.

چند نفر ایرانی در این شهر حضور دارند؟

تنها 20-30 ایرانی حضور داشتند که آنها هم دانشجو بودند و در رشته های مرتبط با نفت تحصیل می کردند. احساسم این است که نیاز داریم به تماشاگرانی که از شهرها و کشورهای دیگر می آیند.

در کشورهای اطراف نظیر اوکراین و بلاروس ایرانی زیادی حضور دارند و می توان روی آنها حساب کرد.

ایرانی ها همیشه نشان دادند هر زمان موقع جام جهانی می شود از تمام جهان می آیند و از تیم ملی حمایت می کنند. 

یک چالش بزرگی که ایرانی ها دارند قیمت بالای بلیط ها است.

 آنهایی که ثبت نام کردند به نظر من برنده هستند چون در بازار سیاه و آزاد سخت بلیط گیر می آید و چیزی که خیلی مهم است این که روسیه و فیفا از امسال برای تک تک تماشاگران آی دی کارتی صادر می کند که مخصوص هوادران است و اگر بلیط نداشته باشی آن آی دی کارت برای شما صادر نمی شود و تماشاگران بدون آن آی دی کارت نمی توانند وارد استادیوم شوند. 

دو تا شهر دیگر چطور بود؟

دیگر ورزشگاه میزبان ایران استادیوم شهر کازان است که بازی ایران و اسپانیا در این شهر برگزار می شود. کازان شهری مسلمان نشین است که ما در آنجا سردار آزمون را داریم و به بازی که آنجا برگزار می شود خیلی امیدواریم و انتظار می رود هواداران کازان و سردار برای حمایت از تیم ملی به استادیوم بیایند. خیلی امیدواریم با حمایت ایرانی ها و مسلمانان حاضر در این شهر بتوانیم  نتیجه بگیریم. همچنین دیدار تیم ملی در مرحله گروهی با پرتغال است که قرار است در ورزشگاه «موردوویا» در شهر سارانسک برگزار شود. کار ساخت این ورزشگاه با گنجایش 45 هزار و 15 تماشاگر هنوز به پایان نرسیده است. ما وقتی به آنجا رسیدیم فکر کردیم این استادیوم به بازی ها نخواهد رسید اما روس ها شبانه روز کار می کنند و این استادیوم را به شروع رقابت ها می رسانند. دیدار ایران با پرتغال هم در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. این شهر بسیار کوچک است و 300 هزار نفر جمعیت دارد.

در زمانی که آنجا بودید سردار یک مصاحبه ای انجام داد و گفت از بازی برابر تیم های چون اسپانیا و پرتغال نمی ترسد. این روحیه بازیکنان را چطور می بینید؟

خوب است که همه بازیکنان این روحیه را داشته باشند و سردار هم گفت من با بایرن مونیخ بازی کردم و ترسی از اسپانیا و پرتغال ندارم. اما واقعیت این است که اکثر بازیکنان ما این تجربه ای که سردار دارد را ندارند و دوست داریم در این چند ماهی که مانده تا جام جهانی چند بازی تدارکاتی خوب برای تیم ملی صورت بگیرد تا این روحیه در تمام بازیکنان به وجود بیاید و وقتی ما به روسیه می رویم بازیکنان ما چند بازیکن در حد و اندازه های اینیستا را دیده باشند و آنجا شوک نشوند.  

قبل قرعه کشی وقتی باهم صحبت می کردیم معتقد بودی گروه تیم ملی در جام جهانی سخت خواهد بود.

آره. گفته بودم امیدوارم از تیم های سید دوم با اسپانیا همگروه نشویم اما متاسفانه همگروه شدیم. البته آن چیزی که حقیقت امر است به نظر من سید بندی خیلی به نفع ما نبود. عربستانی که در سید چهارم بود در گروه آسان تری قرار گرفت.  به نظر من سیدی که برای ما در نظر گرفتن با توجه به جدول فبفا، دردی از ما دوا نکرد و در یک گروه سخت افتادیم. فقط خوبه که در بازی اول با مراکش افتادیم و باید از این بازی سه امتیاز را بگیرم و نباید مثل بازی با نیجریه فقط زیر توپ بزنیم. این تیم ملی نسبت به 4 سال قبل هم جوان تر، شجاع تر و با تجربه تر هستند و به نظر می رسد بازیکنان ما هم می خواهند تا در این تورنومنت کاری انجام دهند. در این سال ها همیشه می رفتیم و بعد از سه بازی حذف می شدیم اما احساس می کنیم این تیم ما نسبت به دوره قبل قوی تر است. 

البته به نظر می رسد خیلی امیدوار نیستی و جزو آن دسته نیستی که می گویند تیم صعود می کند.

اگر بخواهیم حقیقت را ببینیم با وجود اسپانیا و پرتغال نمی شود به صعود امیدوار بود. ولی احساسم این است که ما در روسیه یک نتیجه قابل قبولی خواهیم گرفت. 

این دوره پوشش تصویری قرعه کشی جام جهانی یک سری شگفتی داشت. از حضور خبرنگاران و تیم های تصویری ایرانی در این مراسم تا برنامه 90.

الان روز به روز  همه خبرنگاران به یکدیگر نزدیک می شوند و به یک دهکده جهانی تبدیل شده است. حضور در قرعه کشی جام جهانی برای ما یک چیز پوچ باشد اما رفتنش و پوشش خبریش برای تلویزیون و رسانه های مکتوب برد بود. دیدن ستاره های اسبق فوتبال و اینکه مردم می دانند آنها یک چیزی فراتر از انسان نیستند و یک زمانی فوق ستاره بودند ولی الان در حال زندگی خودشان هستند. در آینده بیشتر نزدیک خواهیم شد به دنیا.

پوشش تصویری این مراسم را چطور دیدی. مخصوصا کاری که عادل کرد.این تغییر دیدگاه که می توان اسپانسر گرفت و مهمان بزرگ دعوت کرد.

واقعا خوشحال شدم وقتی متوجه شدم این اتفاق افتاده و مسلما با کمک بخش خصوصی تمام برنامه های تلویزیون به سمت بهتر شدن برود.روزی برسد که مشکل مالی در صدا و سیما نباشد و اگر بخش خصوص حمایت کنند این مشکلات حل خواهند شد.

این حواشی که برای عادل به وحود آمد را چطور می بینی.

هر زمان یک کار بزرگ و خوب میکنی برای خودت دشمن درست می کنی. این اتفاقی است که در تمام جهان رخ می دهد اما در ایران اینطور رفتار می کنند. در جام جهانی قبلی دیدید که بسیاری از شبکه ها و برنامه های تلویزیونی از یک ماه قبل به برزیل رفتند و حتی استودیو درست کردند برای خودشان و بازیکنان و کارشناسان گران قیمت را می آوردند اما کسی چیزی نمی گفت اما تا عادل چنین کاری کرد اینطور رفتار می کنند.

خود شما هم برنامه ای که در روسیه ساختید اسپانسر داشتید؟

صد در صد. بدون اسپانسر کاری را نمی شود انجام داد و از کسانی که ما را حمایت کردند تشکر می کنم و توانستیم یک برنامه خوبی بسازیم.

کی پخش می شود؟

در حال تدوین آن هستیم و اگر اتفاقی رخ ندهد تا دو هفته دیگر پخش خواهد شد. 

از کدام شبکه پخش خواهد شد؟

هنوز مشخص نیست.

خودت چهارسال پیش رفتی جام جهانی. آورده مزدک میرزایی تقریبا هیچ بود. درباره آن قضیه می گویی؟

نسل سوخته من بودم چون سهمیه ام سوخت. اتفاقات عجیبی بود. ما یک بازی دیر رسیدیم برزیل. برای بازی اول به ما ویزا ندادند و دیر اقدام شده بود از ایران. آنجا هم کارهایی که باید انجام می شد هماهنگ نشده بود وخطی که باید با ایران ارتباط برقرار می کرد کیفیت لازم را نداشت و من تنها یک نیمه گزارش کردم و آن بازی با آرژانتین بود و بازی بعدی هم کیفیت صدا قابل قبول نبود. من خیلی انگیزه داشتم گزارش کنم اما نشد. این همه راه رفتیم و با خستگی که داشتم دوست داشتم گزارش کنم اما نشد. ادم وقتی یک سفری می رود دوست دارد مفید باشد و خرج زیادی هم برای این گروه شده بود. مسافت طولانی بود و حتی یک مسیری را هم با مینی بوس و در شرایط سخت رفتیم و خیلی سختی کشیدیم.در آن سفر تنها توانستیم چند گزارش تصویری بگیریم که توسط چند سیم کارت که اجاره شده بود رقم خورد. امیدوارم در این دوره از این اشتباهات درس بگیرند و از الان اقدام کنند و  پول هایی که باید بدهند را از الان بدهند. چون بالاخره این پول ها را باید داد و باکس های پخش زنده جام جهانی را خرید.

حمايت مالي درگاه پرداخت مشاوره آنلاين
گالري تصاوير