• پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ | Thursday 01 October 2020
  • بروز رسانی شده: سه شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۱
صفحه نخست >> توان بخشی تاریخ نشر: دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵

نشست هم اندیشی نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی با سمن های مردم نهاد معلولین استان

لایحه حمایت از معلولان خارج از دستور به مجلس آورده می شود

 نشست هم اندیشی نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی با سمن های مردم نهاد معلولین استان

 

مهندس حسین نیازآذری رئیس مجمع نمایندگان مازندران و نماینده مردم شریف بابل در مجلس شواری اسلامی ،  نشست صمیمی سمن های مردم نهاد معلولین مازندران با مجمع نمایندگان استان را به فال نیک گرفت و افزود: گزارش جامع مدیرکل بهزیستی مازندران و مسئولان NGOها از اقدامات انجام شده و دغدغه های جامعه معلولان نشان از آگاهی، تلاش و پیگیری مستمر این دلسوزان است.


به گزارش پایگاه خبری باران به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران نشست هم اندیشی نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی با سمن های مردم نهاد معلولین در سالن کنفرانس اداره کل بهزیستی مازندران برگزار شد.
 
دکتر سید سعید آرام با اشاره به برگزاری جشن باشکوه روز جهانی معلولان در ساری با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور، گفت : هفته معلولان امسال با رویکرد حمایت از قانون جامع حمایت از معلولان در سراسر کشور برگزار شده است چرا که هر جامعه ای برای توسعه پایدار باید از همه ظرفیت ها، استعدادها و پتانسیل های آن جامعه به ویژه معلولین که از بزرگترین اقلیت های جامعه هستند، بهره گیرند.

وی با بیان اینکه اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان سند هویت اجتماعی افراد دارای معلولیت است، اظهار داشت : تصویب این قانون که از مطالبات اصلی سازمان بهزیستی است برای نخستین بار در سال ۸۳ در کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که به دلیل جامع نبودن، در اجرا با مشکلاتی مواجه شد. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید اصلاحیه این قانون جامع تهیه شده است و آخرین خبرها حاکی از آن است که در هفته اخیر در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با اشاره به تعامل و همکاری نمایندگان مجلس با جامعه معلولان، تصریح کرد: اکنون نیازمند اهتمام و توجه نمایندگان محترم مجلس هستیم و خواسته سازمان بهزیستی و جامعه معلولان این است که این مهم هرچه زودتر محقق شود.

دکتر آرام  با بیان اینکه در استان مازندران بالغ بر ۵۰ هزار معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند، گفت: خدمات بهزیستی به شکل های مختلفی صورت می پذیرد که یکی از اصلی ترین آن ها از طریق مراکزی است که در سطح استان به عنوان پایگاه های ارائه خدمت برای معلولین فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه از جمع معلولان تحت پوشش بهزیستی بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ معلول تحت پوشش دریافت خدمات مستمری قرار دارند، افزود: در حال حاضر ۱۰۶ مرکز در سراسر استان وظیفه ارائه خدمت به معلولان را برعهده دارند که بیشترین گستره مربوط به مراکز روزانه با ۶۱ مرکز و مابقی ۲۴ مرکز شبانه روزی، ۱۸ مرکز ویزیت در منزل و ۳ مرکز مراقبتی مبتنی بر خانواده یا همان مراقبین در منزل هستند.
 
دکتر آرام ساخت مسکن معلولین برای خانواده هایی که بیش از دو معلول دارند را از اقدامات این نهاد حمایتی عنوان کرد و افزود: در استان مازندران 135 خانوار شهری و 128 خانوار روستائی دارای 2 معلول و فاقد مسکن داریم که در هفته معلول امسال 50 واحد مسکونی به بهره برداری و تحویل خانواده ها شده است.

وی با بیان اینکه مابقی واحدها با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت می باشد ، ادامه داد: این واحد ها هم تا پایان امسال به خانواده های دارای 2 معلول و بیشتر تحویل داده می شود.

دکتر آرام، یکی از اساسی ترین و کارآمدترین فعالیت های صورت گرفته در ۴ سال اخیر صورت گرفته را تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان برشمرد و افزود: خوشبختانه موفق شدیم توزیع لوازم کمک توانبخشی را در استان مازندران به روز کنیم به گونه ای که هیچ معلولی امروز در استان در نوبت لوازم کمک توانبخشی نیست.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ رقمی بیش از ۲۸ میلیارد ریال برای خرید توام توانبخشی در استان هزینه شد و به صورت رایگان در اختیار معلولان قرار گرفت، گفت: اعتبار تهیه لوازم کمک توانبخشی در ۶ ماهه نخست امسال نزدیک به ۱٫۵ میلیارد تومان بوده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران، به معلولیت ضایع نخاعی به عنوان بزرگترین معلولیت جامعه اشاره کرد و گفت: 920 معلول ضایع نخاعی در استان از خدمات بهزیستی بهره مند هستند و علاوه بر 3.5 برابر شدن مستمری ان ها، حق پرستاری آن ها نیز پرداخت می شود.

وی با اعلام اینکه 80 درصد از نوزادان در بدو تولد غربالگری شنوایی شدند ،گفت:85 درصد از کودکان 3 تا 6 سال نیز غربالگری بینایی شدند.

دکترآرام، با اظهار اینکه روند ۴ ساله اشتغال معلولان در استان مثبت و توام با رشد خوبی بوده است، گفت: بهزیستی مازندرن معمولا در سال های اخیر رتبه برتر کشور را در حوزه اشتغال کسب کرده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران، تصریح کرد: میزان اعتبار ارائه تسهیلات ۱۴ میلیارد تومانی سال ۹۴ به بالغ بر ۴۲ میلیارد در سال ۹۶ افزیش یافت و چشم انداز ما در سال ۹۶ ایجاد ۲ هزار و ۲۵۰ شغل برای جامعه هدف است.
 
 
مهندس نیازآذری: مجلس دهم در حمایت از معلولان آمادگی کامل دارد

مهندس حسین نیازآذری رئیس مجمع نمایندگان مازندران و نماینده مردم شریف بابل در مجلس شواری اسلامی ،  نشست صمیمی سمن های مردم نهاد معلولین مازندران با مجمع نمایندگان استان را به فال نیک گرفت و افزود: گزارش جامع مدیرکل بهزیستی مازندران و مسئولان NGOها از اقدامات انجام شده و دغدغه های جامعه معلولان نشان از آگاهی، تلاش و پیگیری مستمر این دلسوزان است.

وی افزود: مطئمنا همکاران ما در آستانه بودجه سال 97 توجه به دغدغه اصلی معلولان که همان تصویب قانون جامع است توجه خواهند کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه باید این باور را در خود ایجاد کنیم که معلولیت محدودیت نیست، گفت: نقش آموزش در این مقوله و تغییر نگاه جامعه بسیار موثر و حائز اهمیت است.

وی توجه به توانمندسازی معلولان، هم در قانون و هم در اجرا را وظیفه مجلس، دولت، مردم، سازمان های مرتبط دانست و افزود: نقش مردم به ویژه خیرین و نیک اندیشان در این مهم همواره ویژه بوده است. مجلس دهم نیز آن گونه که پیداست در حمایت از معلولان آمادگی کامل دارد.
 
دکتر یوسف نژاد: لایحه حمایت از معلولان خارج از دستور به مجلس آورده می شود/ همه نمایندگان مازندران موافق تصویب این طرح هستند

دکتر علی اصغر یوسف نژاد، نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون حمایت از معلولان برای نخستین بار در سال 83 تصویب شد و در سال 84 به مرحله اجرا درآمد، گفت: بعد از 12 سال به دلیل کاستی های موجود در این طرح، لایحه دیگری به مجلس آمده است. برخی موارد از لایحه اخیر (مثل جذب 3 درصدی معلولان در استخدامی ها)، با لایحه سال 83 مشابه و به نوعی تکراری است که امیدواریم این بار با همراهی دست اندرکاران بهزیستی و گوشزد آن ها نقاط ضعف این طرح برطرف شود.

وی، با بیان اینکه رفع مشکلات معلولان نیازمند همکاری همه دستگاه های مرتبط است، افزود: مسائل حوزه معلولان گسترده است و بهزیستی به تنهایی نمی تواند از پس آن ها برآید، بهتر است که همکاری سازمان های مرتبط و نوع همکاری نیز باید در قانون جامع لحاظ شود.
 
 
نماینده مردم ساری  و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه همه نمایندگان مازندران موافق تصویب این طرح هستند، گفت: در مجلس نیز اتفاق نظر خوبی در این باره وجود دارد و از قبل پیگیری های لازم انجام شد و با گرفتن امضای چندین نماینده مقرر شد این طرح خارج از دستور به مجلس آورده شود.
دکتر یوسف نژاد در پایان از دست اندرکاران بهزیستی خواست: برجستگی ها و ضعف های لایحه قبلی را در فرصت کوتاه باقیمانده به ما اعلام کنند تا در لایحه جدید لحاظ کنند.
 
دکتر اسماعیلی: حتما عضو یکی از این سمن های حمایت از معلولان خواهم شد

دکتر اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس، ضمن تقدیر از فعالیت سازمان های مردم نهاد در رفع مسائل بهزیستی بیان کرد: بنده حتما عضو یکی از این سمن ها خواهم شد و در مجلس نیز از این قشر با استعداد، حمایت خواهم کرد.
 
سردار نانواکناری: قانونی تصویب شود که تا چندین سال آینده نیاز به اصلاح نداشته باشد
سردار نانواکناری با تاکید بر اینکه در کنار معلولان خواهیم بود و برای رفع دغدغه های آن ها تلاش خواهیم کرد، گفت: نیاز است در اصلاح قانون حمایت از معلولان به نقطه ضعف ها دقت شود تا این قانون تا چندین سال آینده نیاز به اصلاح نداشته باشد.

حمايت مالي درگاه پرداخت مشاوره آنلاين
گالري تصاوير